top of page

 

ЗАЩО ТЯЛОТО МИ СЕ РАЗБОЛЯВА? 

 

Със сигурност сте чували, че нашето тяло е перфектна машина, която се регулира сама.

   Например, тялото ни ще се погрижи нивата на кръвната захар да се поддържат в оптимално състояние. Ако нивото на глюкозата ни е високо, то създава инсулин, който да вземе енергия от кръвната захар, или ни предупреждава, че тя е много ниска поради това заболяване и че е нужно да се хапне нещо. Всичко това саморегулира нашето тяло.

По същия начин ние не трябва да мислим как работи нашето сърце или как растат косата и ноктите ни - това е нещо, което просто се случва. Ние не осъзнаваме това. Нашата психика работи почти по същия начин, тъй като също така регулира управлението на нашето ниво на стрес.

Така че, ако на психо-емоционално ниво ние живеем в трудна ситуация (другите може да не я живеят) и това налягане надхвърли лимита ни на стрес, психиката ще започне да го регулира, като за това използва тялото, създавайки психосоматично преобразуване, т.е.с. изместване на стреса върху  тялото със соматизиране на заболяване или с физически симптоми.

Ето защо, ако можем да разберем това, ние разбираме, че болестта не е нещо, което идва по случаен принцип, а има точен биологичен смисъл, който произхожда от психо-емоционален конфликт. Карл Юнг, известен швейцарски психолог, е казал, че "болестта е форма, която идва да излекува характера на човека." Заболяването ни показва, че имаме  психо-емоционален конфликт.

С тази "нова" парадигма, болестта престава да бъде нещо "лошо". Трябва да се успокоим и да я приемем като съобщение или метафора.

Ще видим една история, която ще ни послужи за пример: 

Един човек редовно обядва в дома на тъщата си. Той обикновено не иска да отива там, тъй като тъща му многократно изразява недоволството си от факта, че той не разполага с постоянна работа. Все пак, за да не обиди жена си, той посещава майка й. И така, по време на вечерята тъща му постоянно говори за старото гадже на дъщеря си, който имал  успешна медицинска кариера. В заключение казва какъв лош късмет е имала дъщеря й, а е можело да бъде с друг!

    Един час по-късно мъжът влиза в болница с гастроентерит.

Какви са причините за гастроентерита?

Вижте симптомите на гастроентерита: болки в стомаха, диария, повръщане...

Гастроентеритът е вирус и обикновено се казва, че сте яли нещо развалено. Но всички са яли едно и също, а на тях им няма нищо.

С какво e по-различен този човек? Със „соса”, който тъщата му е добавила към храната му - лошите приказки. Човекът има диария, защото не възприема думите на свекървата и иска да се отърве от тях. Това предизвиква диария (всичко се възприема символично). След като знаем конфликта, който е предизвикал симптома или заболяването, имаме възможността да променим начина си на живот и да изживеем трудните ситуации. Това означава, че няма да се опитваме да променяме ситуацията, а само начина, по който я изживяваме.

    Ако осъзнаваме това, което изживяваме - защо ни се случва, няма да се появи конфликт или симптом. Но невинаги е лесно, а може би и лицето не се чувства подготвено, за да направи тази промяна във възприятието си.

Дали в тази история  човекът е направил гастроентерит заради тъщата си?

НЕ!

   Гастроентеритът се е появил заради начина, по който е изживял критиката, и сравнението, което е направила тъща му. Ако можеше да разбере защо тя се държи така, ситуацията не би го притеснила. Други вариант е да не ходи да обядва при тъща си, независимо че това може да не е социално прието и да бъде счетен за лош зет. Но ако продължава да я посещава, освен гастроентерит, може да направи много по-лоши заболявания.

Не забравяйте, че за подсъзнанието реално или виртуално е едно и също - няма разлика. Това означава, че това, което мислите, че се случва или ще се случи с вашето подсъзнание, е като реалност.

Накратко, нашето емоционално и биологично здраве вървят ръка за ръка.

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon
  • Black MySpace Icon
bottom of page